|
გაკვეთილის თემა
|
რა როლი შეასრულა გიორგი სააკაძემ საქართველოს
ისტორიაში?
|
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი საფეხური მე–6 კლასი
|
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
7 მოსწავლე
|
|
მიზანი
|
ახასიათებს საქართველოს ისტორიის
იმ პერიოდის გამორჩეულ პიროვნებებს:გიორგი სააკაძეს,ლუარსაბ მე–2–ს,ქეთევან დედოფალს...საუბრობს
რა როლი შეასრულა დაბალმა სოციალურმა ფენამ საქართველოს განვითარების ამ პერიოდში.იმსჯელებენ
პიროვნების დადებით მახასიათებლებზე და მის როლზე ქვეყნის განვითარებაში.
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა,
|
შეიძენენ
დროსა და სივრცეში ორიენტაციის უნარს,პრობლემების გააზრებასა და კავშირების დადგენას,განუვითარდებათ
მსჯელობის და დისკუსიის უნარი.
|
|
კავშირი საგნებთან
|
ქართული
ლიტერატურა,გეოგრაფია,ხელოვნება
|
|
ე.ს.გ მისაღწევი შედეგები
|
იყენებს
ქრონოლოგიურ ერთეულებს(წელიწადი,საუკუნე,ათასწლეული)ახასიათებს სხვადასხვა ეპოქაში
საქართველოში დამკვიდრებულ ფორმებს.ახასიათებს საქ–ოს ისტორიაში გამორჩეულ,მნიშვნელოვან
პიროვნებებს,რომლებიც მონაწილეობდნენ მმართველობაში.
|
|
წინარე ცოდნა
|
ირანელთა
დაპყრობითი ომები კახელების წინააღმდეგ
|
|
რესურსები
|
სახელმძღვანელო, რუკა, ისტ–ის ტექნოლოგიების
გამოყენება.
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
A ფაზა–გამოწვევა
წინარე ცოდნის შეხსენება(დაუსვამ კითხვებს წინა გაკვეთილიდან)იარნელთა დაპყრობითი
ომები კახელების წინააღმდეგ 5 წთ.
B ფაზა–ახალი მასალის გაცნობა ,მინი–ლექცია
7წთ. ტექსტზე მუშაობა,წყვილებში სავარჯიშოების
დამუშავება და ისტ–ის მეშვეობით ინფორმაციის მოძიება 15წთ.
C ფაზა–რეფლექსია
გაკვეთილის შეჯამება: კითხვა–პასუხის საშუალებით დამუშავებული ტექსტისა და მოძიებული
ინფორმაციის ციდნის შემოწმება 15წთ.
|
|
განმსაზღვრელი
ვაფასებ მოსწავლეებს წაკითხულის გააზრების უნარს,თხრობის უნარს,ფაქტების ანალიზის
უნარს 3წთ.
|
გაკვეთილების გეგმები
Subscribe to:
Comments (Atom)
გისურვებ წარმატებებს“
ReplyDelete